W poniedziałek Trzecia Droga organizuje w Warszawie konsultacje w sprawie swojego pierwszego projektu "Przyszłość+" - czyli propozycji zwiększenia wydatków na edukację do 6 proc. PKB. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował, że komitet zaprasza do udziału w nich przedstawicieli: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji oraz Lewicy.

Reklama

Odmowa konsultacji z PiS

W piątek do zaproszenia na konsultacje odnieśli się politycy Koalicji Obywatelskiej. Nie skorzystają oni z niego, a powodem jest, jak mówił PAP szef klubu KO Borys Budka, zaproszenie przedstawicieli PiS. Nie da się rozmawiać o przyszłości Polski z ludźmi, którzy od 8 lat niszczą Polskę - wyjaśnił. W piątek wieczorem wpis na Twitterze zamieścił również szef PO Donald Tusk. "Z PiS konsultować możemy warunki ich kapitulacji. O przyszłości rozmawiać będziemy w gronie patriotów" - napisał.

Reklama
Reklama

W niedzielę w Polsat News poseł PiS Radosław Fogiel na pytanie, czy przedstawiciel jego ugrupowania pojawi się na konsultacjach, odpowiedział: Zobaczymy. Ocenił, że propozycja ta jest próbą "odzyskania jakiejkolwiek kontroli przez Szymona Hołownię, po tym, jak Donald Tusk zrobił jego i innych liderów opozycji w konia na marszu (4 czerwca)".

Liderzy opozycji "pod ścianą"

Zdaniem Fogla, Tusk "postawił pod ścianą" liderów opozycji i wywierając na nich presję "zmusił ich" do udziału w marszu 4 czerwca. Nie mieli wyboru, poszli na marsz, robili za statystów i nawet ich na scenę nie zaprosił - powiedział polityk PiS.

Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział, że decyzje w takich sprawach - jak udział w konsultacjach z innymi partiami - podejmuje prezydium klubu, które zbierze się w poniedziałek rano. Dodał, że osobiście nie wyobraża sobie rozmów o edukacji z przedstawicielami PiS i Konfederacji.

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak pytany o obecność jego ugrupowania na poniedziałkowym spotkaniu stwierdził, że jest to "bez znaczenia". Dopytywany zaznaczył, że nie wie, czy politycy Konfederacji wezmą w nim udział.

Monika Rosa (KO) podkreśliła, że politycy KO "bardzo chcieliby przyjść na to spotkanie", jednak - w jej ocenie - jest to propozycja na "normalne warunki funkcjonowania demokracji". Nie mamy normalnych warunków, mamy sytuację, w której PiS wykorzystuje wszystkie możliwe narzędzia, aby nas zniszczyć - oświadczyła.

Trzecia Droga "bez seppuku"

Polityk PSL (Trzecia Droga), wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski pytany, co jego komitet zrobi, kiedy na konsultacjach nie pojawią się politycy Platformy Obywatelskiej, odpowiedział, że "nikt przecież nie popełni seppuku". Kto przyjdzie, to przyjdzie - dodał.

Autor: Adrian Kowarzyk