Pracę wicepremiera Pawlaka pozytywnie ocenia 32 procent badanych, czyli o 17 punktów procentowych mniej niż w lutym. Również o 17 punktów procentowych wzrósł odsetek krytycznych ocen Pawlaka (50 procent, w lutym - 33 procent).

Reklama

Blisko co trzeci Polak (31 procent) uważa, że premier Donald Tusk powinien zdymisjonować wicepremiera Waldemara Pawlaka. Respondenci odpowiadali na pytanie: co powinien zrobić szef rządu w związku z ujawnionymi informacjami dotyczącymi nepotyzmu wicepremiera Pawlaka?

Co czwarty pytany (27 procent) jest zdania, że premier powinien zmusić Pawlaka do rezygnacji z funkcji prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Według co piątego respondenta (22 procent) szef rządu nic nie powinien robić w tej sytuacji, a dla 4 procent badanych rozwiązaniem jest zerwanie koalicji PO-PSL.

Sondaż został przeprowadzony już po wtorkowej konferencji prasowej premiera, na której ocenił jako "poza standardami" opisany przez media układ towarzysko-biznesowym Pawlaka.

Sikorski cieszy się poparciem 70 procent badanych (w porównaniu z lutym spadek o 1 punkt procentowy), premier Donald Tusk i minister obrony Bogdan Klich mają po 57 procent.

>>> Sprawa Pawlaka jest zamknięta

O tym, że Pawlak zbudował wokół siebie towarzysko-biznesowy układ, w ubiegłym tygodniu napisał DZIENNIK. Pokazaliśmy, jak wiele interesów wicepremiera oraz jego bliskich i przyjaciół jest związanych z ochotniczą strażą pożarną, której Pawlak jest szefem. Publikacja wywołała burzę polityczną i debatę w mediach.

Sam wicepremier Pawlak uważa, że wszystkie jego działania są transparentne, a Związek Ochotniczych Straży Pożarnych był w tym roku kontrolowany przez NIK i MSWiA, i jak przekonuje wiceszef rządu, "wszelkie procedury zostały zachowane".

>>> Polacy potępiają nepotyzm

Sondaż dla programu "Forum" w TVP Info zorganizował TNS OBOP w dniach 18-19 marca na grupie 1000 osób powyżej 18. roku życia.