W ramach tego samego sondażu spytano Polaków o ocenę przedsiębiorstw państwowych i prywatnych. 63 proc. respondentów oceniło, że firmy prywatne "lepiej obsługują klientów"; 61 proc. twierdzi, że są one też lepiej zarządzane. Tyle samo badanych uważa, że prywatny przedsiębiorca "lepiej konkuruje z przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi".

Reklama

59 proc. uczestników sondażu docenia też lepszą organizację pracy w sektorze prywatnym, zaś 56 proc. - większą ilość inwestycji. Za to 59 proc. badanych przez SMG/KRC wskazało pewność zatrudnienia jako zaletę przedsiębiorstwa publicznego.SMG/KRC zrealizował sondaż telefoniczny w dniach 23-24 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1004 osób powyżej 18. roku życia.

W środę minister skarbu Aleksander Grad przedstawił zaktualizowany program prywatyzacji, zakładający przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. "Najważniejsze projekty zaktualizowanego programu to prywatyzacja spółek Enea, Tauron, PGE, Energa i ZE PAK z branży energetycznej oraz Ciech, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn z branży chemicznej, prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao S.A., LW Bogdanka, Ruch i Lotos" - podało w komunikacie MSP.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaplanowało m. in. sprzedaż części swojego pakietu Grupy Lotos oraz od 10 do 41 proc. swoich udziałów w KGHM.

W związku z tymi zapowiedziami związkowcy miedziowej spółki ogłosili w czwartek pogotowie strajkowe. W piątek premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi wyłączenie KGHM z szybkiej prywatyzacji. Ocenił, że taka prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa. Zdaniem szefa rządu, dywidenda z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby państwu takie same korzyści, jak sprzedaż udziałów Skarbu Państwa tej spółki. Skarb Państwa ma 41 proc. akcji w miedziowej spółce.