O przyjętej w środę uchwale klub KO poinformował w czwartek. Troje nowych posłów klubu: Gill-Piątek, Pawliczak oraz Wypij - to politycy, którzy otrzymali miejsca na listach kandydatów KO do Sejmu w nadchodzących wyborach.

Reklama

"Działała jako posłanka niezrzeszona"

Hanna Gill-Piątek do Sejmu obecnej kadencji dostała się z list Lewicy. W 2020 opuściła klub Lewicy i dołączyła do ruchu Szymona Hołowni Polska 2050, stając się pierwszą reprezentantką ugrupowania w Sejmie. Na początku tego roku opuściła Polskę 2050 i działała jako posłanka niezrzeszona.

Do Sejmu wszedł z list PiS

Również Karolina Pawliczak dostała się do Sejmu z list Lewicy. Klub ten opuściła w czerwcu tego roku. Z kolei Michał Wypij to poseł, który do Sejmu dostał się z list PiS jako reprezentant Porozumienia, wtedy koalicjanta PiS. Po wyjściu Porozumienia z koalicji z został szefem koła poselskiego tego ugrupowania. W lutym tego roku opuścił Porozumienie w sprzeciwie wobec decyzji o współpracy Porozumienia z Agrounią.

Do klubu KO dołączyła także wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Zdobyła mandat w Senacie jako reprezentantka Lewicy. W grudniu 2021 r. wystąpiła z klubu parlamentarnego Lewicy i współtworzyła koło parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej, które w lutym 2023 zostało przekształcone w koło parlamentarne Lewicy Demokratycznej.