W okręgu nr 20, tzw. obwarzanku warszawskim, obejmującym powiat grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński do podziału jest 12 mandatów. Cztery lata temu wygrał tu PiS, teraz okręg odbiła Koalicja Obywatelska.

Reklama

"17 głosów na korzyść Konfederacji"

Po przeliczeniu głosów z 100 proc. obwodów KO uzyskała 35,23 proc. głosów, PiS - 31,74 proc., Trzecia Droga - 15,06 proc. Dalej nastąpił remis: Konfederacja i Nowa Lewica miały po 7,06 proc. głosów. Różnica między nimi wyniosła zaledwie 17 głosów na korzyść Konfederacji.

Kinga Gajewska pokonała "jedynkę" na listach KO Jana Grabca

W tym okręgu z Koalicji Obywatelskiej w Sejmie znajdą się: Kinga Gajewska, Jan Grabiec, Maciej Lasek i Piotr Kandyba. Co ciekawe, najwięcej głosów wcale nie zdobył startujący z pierwszego miejsca Grabiec (71 534), tylko "dwójka" na liście KO - Gajewska (85 283). Z Sejmem żegna się natomiast, startujący z list KO, Andrzej Rozenek.

Z PiS-u do Sejmu wchodzą: Mariusz Błaszczak, Anita Czerwińska, Piotr Uściński, Dominika Chorosińska. Lokomotywą wyborczą tej listy był startujący z "jedynki" minister obrony narodowej, który otrzymał 127 578 głosów. Zaskoczeniem będzie brak w Sejmie posła, b. wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, którego o 842 głosy wyprzedziła Chorosińska, zabierając mu tym samym mandat.

Janusz Korwin-Mikke nie dostał się do Sejmu

Trzecią Drogę w Sejmie reprezentować będą: Paweł Zalewski (35 395) i Bożena Żelazowska (17 416). Mandat dla Nowej Lewicy zdobyła, startująca z drugiego miejsca, Joanna Wicha (15 324).

Jednym z największych zaskoczeń będzie brak w Sejmie 81-letniego weterana polityki Janusza Korwina-Mikke, którego wyprzedziła startująca z drugiego miejsca, debiutantka w polityce Karina Bosak. Karina Bosak z wykształcenia jest prawnikiem, pracuje jako ekspert w Instytucie Ordo Iuris. Prywatnie jest żoną jednego z liderów Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

autor: Katarzyna Krzykowska