Szef MEiN dodaje, że przez ostatnie 3 lata wielokrotnie rozmawiał z ludowcami, „także w ich gabinetach”. - Nasza współpraca była bardzo dobra i będzie bardzo dobra. Co z tego wyjdzie – nie wiem – komentuje. Przemysław Czarnek wspomina, że kiedy był wojewodą lubelskim, zrobił „ponad 250 spotkań w przeróżnych miejscach”, spotykał się tam z wieloma członkami PSL, którzy przeszli do PiS. - Różnica między nami, a nimi na polskiej wsi jest niewielka – ocenia polityk.

Reklama

Wypowiedź ministra już skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz.- Nie znam żadnego wysoko postawionego polityka PSL, który mógłby rozmawiać z ministrem Czarnkiem - mówił Radiu ZET szef PSL.

Minister Czarnek rozmawiał z Waldemarem Pawlakiem nt. 400 mln

Pytany o 400 mln, które MEiN planuje wydać na młodzieżowe drużyny pożarnicze, minister edukacji i nauki odpowiada, że przez rok trwały prace nad uchwałą rządową i rząd już od dawna chciał to wprowadzić. - Program przygotowany ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i z PSP, kuratorami. Znakomity, edukacyjny program – ocenia szef MEiN. Pytany o to, czy rozmawiał na ten temat z Waldemarem Pawlakiem z PSL, Przemysław Czarnek odpowiada: - Dwukrotnie, nawet w gabinecie marszałka Zgorzelskiego. Polityk PiS podkreśla, że wcale to nie jest łapówka dla ludowców, by ci weszli w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

Chcemy, żeby OSP rozwijała się każdego miesiąca, drużyny spotykały się nie tylko na zawody strażackie. Żeby spotykały się co miesiąc. Zajęcia zarówno dot. bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej, kondycji fizycznej – precyzuje minister. - Może te pieniądze lepiej było przeznaczyć dla nauczycieli? – pyta prowadzący. - Nauczyciele otrzymują 12 mld 170 mln w subwencji oświatowej, rekordowe zwiększenie – komentuje Gość Radia ZET. Na pytanie o 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, co zapowiada KO, szef MEiN zapowiada: - Być może my damy 35 proc. - Zobaczymy. Poczekajmy – dodaje.

Minister Czarnek dodaje również, że byłby w dużym szoku, gdyby prezydent powierzył Donaldowi Tuskowi misję tworzenia rządu.

Krótka piłka

Reklama

- Czy prywatne szkoły kształcą lepiej, niż publiczne?
- Nie. Są znakomite publiczne i znakomite prywatne. Są różne prywatne i różne publiczne – odpowiada szef MEiN.

- Nauczyciele powinni pracować więcej?
- Nie, powinni pracować inaczej. Nauczyciele pracują bardzo dużo – uważa minister.

- Zgubiła nas pycha i arogancja?
- Nie. Wygraliśmy wybory – komentuje Gość Radia ZET.

- Ziobro nie jest potrzebny PiS do szczęścia?
- Jest częścią Zjednoczonej Prawicy i mam nadzieję, że jego ugrupowanie pozostanie częścią ZP – odpowiada Czarnek.