Morawiecki na zrealizowanie zadania, które powierzył mu prezydent, nie ma zbyt wiele czasu. Bo zaledwie dwa tygodnie. Wówczas będzie musiał zaprezentować skład swojego rządu. Problem w tym, że PiS nie ma większości w Sejmie, a też nie ma praktycznie żadnej siły politycznej zasiadającej w obecnym parlamencie, która sygnalizowała by gotowość do wejście w sojusz z Prawem i Sprawiedliwością.

Reklama

"Rząd zombies"

Sukcesu tej misji Morawieckiemu raczej nie wieszczy były premier, prof. Marek Belka.Podobno mało kto chce się zgodzić na uczestnictwo w tym rządzie zombies - powiedział w rozmowie z TOK FM. Mateusz Morawiecki doprowadzi tę swoją pseudomisję do samego końca i jakieś nazwiska przedstawi. Oczywiście tego się spodziewamy. Ale Mateusz Morawiecki mógłby zadziałać w sposób innowacyjny i zaproponować rząd techniczny: ekspertów, związanych oczywiście z prawicą, ale niekoniecznie kojarzonych jako członkowie PiS-u - dodał.

Że być może za takim rządem ktoś spoza klubu PiS zagłosuje - podkreślił prof. Belka. Zaznaczył przy tym, że taki ruch ze strony Mateusza Morawieckiego byłyby z kolei "aktem rozpaczy".

Reklama

Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marek Belka: Są liczne powody do krytyki

W radiu prof. Marek Belka był także pytany opinię na temat wniosku za postawieniem prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Były premier powiedział, jak by postąpił. Mam pełne zrozumienie dla krytyki Adama Glapińskiego. I myślę, że są liczne powody, dla których można byłoby Glapińskiego pod Trybunał Stanu albo po prostu inne sądy postawić, natomiast jako były szef NBP odmówiłbym podpisania - wskazał.

Reklama

Jest coś niewłaściwego, żeby były szef Narodowego Banku Polskiego przykładał rękę do rzeczy, która - tak czy inaczej - może być pod względem prawnym wątpliwa - podsumował.

Prof. Marek Belka to polski ekonomista, polityk i bankowiec. Pochodzi z Łodzi, gdzie urodził się w 1952 roku. W przeszłości pełnił kilka ważnych funkcji w życiu publicznym. Był m.in. ministrem finansów, prezesem Narodowego Banku Polskiego, dyrektorem Wydziału Europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym a także premierem. Obecnie jest europosłem.