Müller był pytany, kiedy poznamy skład Rady Ministrów, którą tworzy Morawiecki. - Myślę, że to będzie pod koniec tego tygodnia, początek przyszłego (...) to będzie albo piątek, albo pewnie przyszły poniedziałek - powiedział rzecznik rządu.

Reklama

Propozycje programowe

Zaznaczył, że obecnie Morawiecki przedstawia propozycje programowe i pierwsze - dot. spraw gospodarczych - zaprezentowano w piątek. - Dzisiaj będzie drugie (przedstawienie propozycji programowych) - w zakresie spraw społecznych i służby zdrowia - zapowiedział Müller. - Przedstawiamy "Dekalog polskich spraw", chcemy pokazać, jakie rzeczy chcielibyśmy realizować jako rząd - dodał.

Dopytywany, o czym konkretnie w poniedziałek poinformuje Morawiecki, rzecznik rządu odparł, że "premier będzie mówił o kwestiach zdrowotnych, o kwestiach społecznych oraz edukacji".

Reklama

Metoda in vitro

Zaznaczył, że w tych propozycjach są "propozycje, które częściowo pokrywają się, są wspólne i dla PiS, i wspólne dla niektórych partii opozycyjnych". - Na przykład w służbie zdrowia będzie projekt, który będzie istotny z punktu widzenia tych osób, które chcą założyć rodzinę, które mają też problemy z tym, aby faktycznie mieć dzieci - zapowiedział Müller.

Dopytywany, czy chodzi o rozwiązania dot. metody in vitro, odparł, że "można tak szeroko powiedzieć".

I po przedstawieniu tych propozycji programowych będziemy szukać większości parlamentarnej - podkreślił Müller.

Mówił też, że w składzie nowego rządu, który przedstawi Morawiecki, duża część ministrów zmieni się i na pewno będzie ich mniej. - Częściowo to będą osoby, które są z zewnątrz, ale częściowo również politycy, z związku z tym, to będzie taki mieszany skład (...). W tej chwili finalizowane są ostatnie rozmowy z kandydatami na ministrów - dodał.

Trzeci rząd Morawieckiego

Reklama

Zaznaczył, że to będzie formalnie nowy, trzeci rząd Morawieckiego. Podkreślił, że premier przedstawi skład Rady Ministrów, wygłosi expose, a jeśli ten nowy rząd nie uzyska wotum zaufania, to jego misja się skończy.

W piątek na konferencji prasowej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Morawiecki przedstawił szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Wśród nich znalazły się m.in. rozwiązania zapewniające stabilność dla małych i średnich firm; ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne czy wyższe wynagrodzenia i szanse na rozwój dzięki transformacji gospodarki.

Premier zapowiedział, że zgodnie z zadaniem powierzonym mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w ciągu 7-8 dni przedstawi skład nowego rządu.