W poniedziałek Rada Mediów Narodowych zatwierdziła modyfikacje statutów TVP, Polskiego Radia i PAP. Uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zgodnie z nowymi postanowieniami, potwierdzonymi przez przewodniczącego RMN, Krzysztofa Czabańskiego, w przypadku rozpoczęcia procesu likwidacji, likwidatorami zostają wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki odpowiedzialnej za obsługę prawną.

Reklama

Inicjatywa ministra Glińskiego i zmiany w statutach mają na celu utrudnienie obsadzenia stanowisk w mediach publicznych przez ewentualny rząd Donalda Tuska. W rzeczywistości konieczne będzie uzyskanie zgody sądu na wprowadzanie zmian, co może skutkować opóźnieniami w procesie wdrażania nowych procedur.

Joanna Scheuring-Wielgus: To obłęd

Na ostatniej prostej PiS rękoma Glińskiego chce bezprawnie i za w wszelką cenę przejąć kontrolę nad TVP. Poprawka Glińskiego jest rozpaczliwą próbą zatrzymania TVP dla PiS-u. To obłęd. TVP nie jest własnością kogokolwiek, tym bardziej partii - przekazała Dziennk.pl Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy.

Minister Gliński i Rada Mediów Narodowych zmieniają statury TVP, PR i PAP-u

Przypomnijmy, 23 listopada Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński, złożył pismo do Rady Mediów Narodowych z prośbą o "wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".

W przypadku likwidacji wymienionych w piśmie trzech spółek, likwidatorami mieliby zostać członkowie zarządów tych spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki odpowiedzialnej za obsługę prawną.

"W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu" - zaproponował minister Gliński.