Grupa posłów w składzie: Andrzej Śliwka, Dariusz Matecki, Piotr Uruski i Dariusz Stefaniuk – wdarli się na teren uczelni. W mojej ocenie absolutnie niezgodnie z prawem - powiedział w piątek w Sejmie minister nauki. Chodzi o Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

Reklama

Minister nauki krytykuje posłów za wejście na teren uczelni

Zwracam uwagę na jedną rzecz, że jeżeli chodzi o kwestie dotyczące uczelni, to autonomia uczelni nie pozwala na to, żeby bez zgody władz uczelni dokonywać jakichkolwiek czynności – powiedział Wieczorek. Poprosił też marszałka Sejmu o podjęcie działań dyscyplinujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apel o działania dyscyplinujące

Poprosiłem pana rektora, który zgłosił również fakt – w jaki sposób się panowie zachowywali i jest to udokumentowane w nagraniach, aby skierował formalny protest do pana marszałka. Zwracam się z prośbą, aby w tej sprawie podjąć działania dyscyplinujące – dodał szef resortu nauki.

Czwartkowe wejście na teren SGGW relacjonował na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki. Podał, że - wraz z trzema pozostałymi posłami PiS - w ramach interwencji poselskiej odnalazł 16 busów kampanii edukacyjne "Mobilne Laboratoria Przyszłości".

interpelacja poselska posłów PiS

Zwracamy się z interpelacją w sprawie niewykorzystanych od wielu miesięcy busów programu Mobilne Laboratoria Przyszłości, które znajdują się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jako posłowie klubu PiS: Dariusz Matecki, Piotr Uruski, Dariusz Stefaniuk oraz Andrzej Śliwka, przeprowadziliśmy kontrolę poselską na miejscu, gdzie ujawniliśmy, że od wielu miesięcy 16 busów nowych (zakupionych w grudniu 2023 roku), które były kluczowym elementem kampanii edukacyjnej Mobilne Laboratoria Przyszłości, stoi bezczynnie na parkingu. Mimo naszych starań, osoba odpowiedzialna za obiekt (jeden z wicekanclerzy) nie udzieliła nam odpowiedzi, a w kluczowym momencie opuściła miejsce kontroli, pozostawiając nasze pytania bez odpowiedzi - napisał na X poseł Matecki.

Interwencja poselska i spór o "Mobilne Laboratoria Przyszłości"

Reklama

Od wielu miesięcy stoją na parkingu SGGW, zamiast jeździć po Polsce i uczyć dzieci o sztucznej inteligencji, VR, robotyce, czy pokazywać im, jak działają drukarki 3d - opisał. Zapowiedział też złożenie interpelacji poselskiej do ministra nauki, w której pyta m.in. o koszt utrzymania busów na parkingu i powód likwidacji programu "Mobilnych Laboratoriów Przyszłości".

Do czasu publikacji depeszy PAP interpelacja nie pojawiła się na stronie Sejmu.

"Mobilne Laboratoria Przyszłości" to uruchomiona w 2022 r. inicjatywa ówczesnego Ministerstwa Nauki i Edukacji. Eksperci na pokładzie 16 busów wyposażonych w sprzęt laboratoryjnych odwiedzili w latach 2022-2023 szkoły we wszystkich województwach w kraju, edukując i popularyzując naukę.

Był to dodatkowym element programu "Laboratoria Przyszłości", którego celem było uzupełnienie wyposażenia szkół podstawowych w sprzęt ułatwiający nabywanie przez uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).