Zgodnie z nowym projektem, ważność orzeczeń o niepełnosprawności zostanie przedłużona do momentu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż o sześć miesięcy. Nowelizacja ma zapobiec utracie ważności orzeczeń po 30 września 2024 roku, co mogłoby dotknąć około 5400 osób, które ukończyły 16 lat. Celem jest naprawienie luki prawnej, powstałej w wyniku wcześniejszych zmian w ustawie.

Reklama

Stanowiska posłów i poprawki

W trakcie debaty, poseł Mariusz Krystian z PiS zwrócił uwagę, że projekt ma na celu naprawienie błędu z lipcowej nowelizacji. Podkreślił, że kwestia ta wymaga rozwiązań opartych na logice, a nie polityce. Z kolei Katarzyna Ueberhan z Lewicy wskazała na potrzebę kompleksowej reformy systemu orzekania o niepełnosprawności, który obecnie funkcjonuje w sześciu różnych formach. Posłanka Lewicy zgłosiła poprawkę oraz wniosek o natychmiastowe przejście do trzeciego czytania bez odsyłania projektu do komisji.

Reklama

Prace nad reformą

Wiceminister rodziny Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, przyznał, że reforma systemu orzekania o niepełnosprawności była zaniedbywana przez ostatnią dekadę. Podkreślił jednak, że takie zmiany wymagają czasu i nie da się ich przeprowadzić w ciągu dwóch miesięcy. Zapewnił, że resort pracuje nad kompleksowymi uregulowaniami, które będą wsparte odpowiednimi środkami.

Głosowanie nad projektem

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że głosowanie nad wnioskami zgłoszonymi w czasie debaty odbędzie się w bloku głosowań. Ostateczna decyzja o przedłużeniu ważności orzeczeń dla osób po 16. roku życia zostanie podjęta wkrótce.

Problem z orzeczeniami po 30 września 2024 r.

Obecnie ważność orzeczeń o niepełnosprawności, wydłużona w trakcie pandemii COVID-19, wygasa 30 września 2024 roku. Sejm w lipcu uchwalił nowelizację, która umożliwia przedłużenie ważności orzeczeń na sześć miesięcy, pod warunkiem złożenia wniosku o nowe orzeczenie przed ich wygaśnięciem. Jednakże nowela ta zawierała ograniczenie wiekowe, przez które osoby powyżej 16. roku życia mogłyby stracić ważność orzeczeń, a tym samym świadczenia. Nowy projekt ma na celu usunięcie tego ograniczenia.