Wynik głosowania nad uchyleniem immunitetu

Decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego została podjęta po głosowaniu, w którym wzięło udział 111 delegatów. 85 z nich poparło uchylenie immunitetu Romanowskiego, natomiast 23 było przeciwnych, a trzy osoby wstrzymały się od głosu. Wniosek o uchylenie immunitetu złożył prokurator generalny Adam Bodnar.

Uzasadnienie decyzji ZPRE

Reklama

W rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Parlamentarne podkreślono, że uchylenie immunitetu ma na celu umożliwienie "wymierzenia sprawiedliwości". Jednocześnie ZPRE oczekuje od polskich władz, aby proces ścigania był prowadzony w sposób sprawiedliwy i bezstronny, z poszanowaniem krajowych przepisów prawa oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Ściganie Romanowskiego nie wpłynie na prace ZPRE

Zgromadzenie zapewniło, że ewentualne ściganie, zatrzymanie lub aresztowanie Marcina Romanowskiego nie zakłóci prac ZPRE. Stwierdzono także, że nie ma wystarczających dowodów, by wątpić w intencje prokuratora generalnego. W ocenie Zgromadzenia, wniosek Adama Bodnara jest "poważny".

Nieobecność Romanowskiego na komisji

Heike Engelhardt, szefowa Komisji Regulaminowej ZPRE, poinformowała, że Romanowski opuścił Strasburg po tym, jak dowiedział się o wniosku dotyczącym uchylenia immunitetu. Polityk tłumaczył, że chciał przygotować się do wysłuchania przed komisją, jednak ostatecznie nie stawił się na posiedzeniu.