Podczas konwencji zorganizowanej w Nowohuckim Centrum Kultury Duda wkroczył na scenę przy dźwięku dud.

Reklama

"Trzeba iść do przodu, bo Kraków musi być miastem prawdziwe europejskim. Musi być miastem takim, jak inne zabytkowe miasta europejskie, gdzie chroni się zabytkową strukturę w sposób bezwzględny, bo ona jest skarbem, ale wszędzie, gdzie to możliwe wprowadza się nowoczesność, żeby ludziom żyło się lepiej" - przekonywał Duda.

Kandydat PiS krytykował brak planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego, co hamuje rozwój Krakowa.

"Deklaruję, że stanowczo będę walczył o dwie inwestycje miejskie: o szybką kolej miejską i o metro" - mówił Duda. Dodał, że trzeba stworzyć alternatywę dla komunikacji samochodowej. "Jako prezydent miasta wyjdę otwarcie do osób, dla których rower jest sposobem na życie" - zapewnił.

Duda zapowiedział też, że będzie walczył o budowę parkingów dostępnych dla obywateli i o rozwój systemu "park and ride". "Zobowiązuję się, że jako prezydent miasta stworzę sprawną ekipę, która będzie pozyskiwała środki unijne i nie tylko unijne" - powiedział Duda.

Dodał, że miastu potrzebny jest zrównoważony rozwój i inwestowanie we wszystkie, a nie tylko wybrane dzielnice miasta.

Reklama

Zapewniał, że będzie starał się zatrzymać w Krakowie młodych ludzi kończących studia m.in. poprzez przyciągnięcie inwestorów, którzy stworzą dla nich miejsca pracy. Stworzy też ofertę spędzania czasu dla ludzi starszych. Zadeklarował, że będzie spotykał się z mieszkańcami nie tylko w kampanii, ale także wtedy, kiedy będą problemy.Do głosowania na Dudę zachęcał wiceprezes PiS Zbigniew Ziobro."Mamy realne szanse wygrać wybory do sejmiku wojewódzkiego" - mówił podczas konwencji Ziobro. "Ale też z wiarą podchodząc do kampanii, mamy szanse wygrać wybory prezydenckie w Krakowie" - dodał.

Ziobro zaznaczył, że choć na wygraną Dudy nie wskazują jeszcze sondaże, ale podpowiada to znajomość jego osoby. "Znamy się jak dwaj wypróbowani przyjaciele" - mówił Ziobro o Dudzie.

Duda był wiceministrem sprawiedliwości za czasów, gdy tym resortem kierował Ziobro. Wiceminister odpowiadał m.in. za informatyzację, legislację i kontakty międzynarodowe. Duda był też podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ziobro przypomniał, że Lech Kaczyński mówił o Dudzie jako o swoim "głównym prawniku" i doceniał jego talenty dyplomatyczne.

"Kraków potrzebuje prezydenta, który ma bardzo wysokie kwalifikacje i kompetencje. Potrzebuje prezydenta, który ma już wielkie doświadczenie, ale jednocześnie może wnieść do tego miasta swoją energię, swoją nadzieję na zmianę" - powiedział Ziobro.

Do głosowania na Dudę zachęcała też prof. Maria Dzielska z UJ i szef małopolskiej "Solidarności" Wojciech Grzeszek.

Podczas samorządowej konwencji wyborczej PiS w Krakowie przedstawiono także kandydatów do Rady Miasta Krakowa. Liderami list są: w okręgu 1. radna Agata Tatara, w okręgu 2. Andrzej Duda (kandydujący także na prezydenta Krakowa), w okręgu 3. radny Mirosław Gilarski, w okręgu 4. Ryszard Kapuściński prezes Klubów "Gazety Polskiej", w okręgu 5. Krzysztof Durek (były policjant), w okręgu 6. obecny przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, w okręgu 7. radny Włodzimierz Pietrus.

Podczas konwencji minutą ciszy uczczono pamięć Marka Rosiaka zastrzelonego w łódzkim biurze PiS. Wiceprezes PiS Beata Szydło przedstawiała treść przyjętej przez PiS "Deklaracji łódzkiej przeciw przemocy i nienawiści w życiu publicznym i mediach". Posłanka zapowiedziała, że w poniedziałek ruszy w internecie społeczna akcja zbierania podpisów pod tą deklaracją.