"Prawdopodobnie dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich, w której spotkają się dwaj kandydaci. Na kogo z tej dwójki zagłosowałby Pan / Pani w takich wyborach?” - na takie pytanie odpowiadali uczestnicy badania przeprowadzonego przez ośrodek Opinia24. W badaniach przyjęto założenie, że do drugiej tury przechodzi dwóch z trzech uczestników wyścigu prezydenckiego cieszących się najwyższym poparciem. Z wcześniejszych badań pracowni Opinia na zlecenie Radia ZET wynika, że są to: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen.

Scenariusz pierwszy. W drugiej turze Trzaskowski z Mentzenem

W scenariuszu, w którym Rafał Trzaskowski wchodzi do drugiej tury ze Sławomirem Mentzenem, 50 proc. badanych zapowiada oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego, a 43 proc. wyraża poparcie dla Sławomira Mentzena. Niezdecydowanych jest aż 7 proc. i ta grupa może zdecydować w ostatecznym rozstrzygnięciu pojedynku o fotel prezydenta. Możliwy jest więc sensacyjny scenariusz, w którym Mentzen pokona Trzaskowskiego.

Reklama

Rafał Trzaskowski jest chętniej wybierany przez kobiety (59 proc.), podczas gdy Mentzen cieszy się większym poparciem wśród mężczyzn (52 proc.). Rafał Trzaskowski notuje zdecydowaną przewagę wśród osób z wyższym wykształceniem (61 proc.) oraz z wykształceniem średnim, pomaturalnym i nieukończonym wyższym (55 proc.).

Reklama

Scenariusz drugi. W drugiej turze Trzaskowski kontra Karol Nawrocki

A jeśli w drugiej spotka się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki? Wtedy 52 proc. uczestników sondażu deklaruje, że odda głos na Rafała Trzaskowskiego. Karola Nawrockiego popiera 42 proc. respondentów. Odsetek niezdecydowanych wynosi 6 proc.

Kobiety w większym stopniu wolą Trzaskowskiego (57 proc.), podczas gdy wśród mężczyzn poparcie dla niego jest nieco niższe (48 proc.). Nawrocki może liczyć na bardziej wyrównane – choć ogólnie niższe – poparcie zarówno wśród mężczyzn (47 proc.), jak i kobiet (38 proc.).

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Radia ZET pokazuje, że największa bitwa o poparcie rozegra się na polu trzydziestolatków, gdzie różnice między kandydatami są minimalne (Trzaskowski – 45 proc., Nawrocki – 46 proc.). Tam też wyraźnie odznacza się 9-proc. odsetek niezdecydowanych.

Najnowszy sondaż prezydencki CBOS

Według najnowszego sondażu CBOS (z 16 kwietnia), gdyby do II tury wyborów wszedł Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, kandydat KO uzyskałby 52 proc. głosów, a popierany przez PiS kandydat - 44 proc. W przypadku wejścia do II tury Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena, ten pierwszy uzyskałby 51 proc., a drugi - 47 proc.

W II turze Trzaskowski mógłby liczyć na niemal stuprocentowe poparcie swoich wyborców z I tury wyborów (99 proc.), zagłosowałoby też na niego 71 proc. wyborców kandydata Partii Razem Adriana Zandberga z I tury, 68 proc. wyborców kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni z I tury oraz 13 proc. elektoratu Sławomira Mentzena z I tury wyborów.

Wybory prezydenckie. Kandydaci

PKW odmówiła zarejestrowania czterech spośród 17 kandydatów. Do startu w wyborach są dopuszczeni:

  • Artur Bartoszewicz (ekonomista),
  • Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy),
  • Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji),
  • Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi),
  • Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie),
  • Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji),
  • Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS),
  • Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka),
  • Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO),
  • Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców),
  • Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem),
  • Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju).