"Dzwon zostanie rozkołysany kwadrans przed godz. 10, tuż przed mszą św. celebrowaną w Katedrze w intencji wszystkich ofiar katastrofy przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza" - powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Reklama

W krakowskich uroczystościach mają uczestniczyć m.in.: córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili oraz część rodzin ofiar katastrofy. Msza będzie transmitowana na telebimie ustawionym w pobliżu Krzyża Katyńskiego.

Krypta, w której pochowani zostali Lech i Maria Kaczyńscy, będzie w niedzielę otwarta od zakończenia mszy św. do godz. 19. Proboszcz prosi, by kwiaty i znicze pozostawić na zewnątrz, przed kryptą.

W czwartek małopolscy posłowie PiS zaapelowali do Małopolan i krakowian o liczny udział w uroczystościach organizowanych w pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej. "Niech wyrazem uczczenia ofiar będą ponadto biało-czerwone flagi z kirem wywieszone na naszych domach i zakładach pracy. Pamięć o ofiarach tej tragedii to nasz moralny i obywatelski obowiązek" - napisali działacze PiS.

W niedzielę rano z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński przejdzie marsz pamięci, organizowany pod honorowym patronatem Zuzanny Kurtyki, wdowy po b. prezesie IPN Januszu Kurtyce.