Mimo kryzysu europejscy przedsiębiorcy nie szczędzą środków na ten cel. W 2008 roku zwiększyli nakłady na R&D aż o 8,1, wyraźnie więcej, niż Amerykanie (5,7 proc.). Wśród 10 koncernów świata, które inwestują najwięcej w nowe technologie, dwa pochodzą z Unii. To niemiecki Volkswagen, który przeznaczył na ten cel prawie 6 mld euro (3. pozycja w globalnym rankingu) i fińska Nokia (5,5 mld euro, 8. pozycja).

Reklama

Co prawda w pierwszej dziesiątce zmieściło się aż pięć koncernów amerykańskich (Microsoft, General Motors, Pfizer, Johnson & Johnson i Ford). Jednak po raz pierwszy to firma z Japonii (Toyota) a nie z USA otwiera światowy ranking koncernów wydających najwięcej na badania i rozwój. Potentat motoryzacyjny przeznaczył na ten cel w 2008 roku aż 7,5 mld euro. W pierwszej dziesiątce znalazły się też aż dwie firmy, które, choć ulokowały swoje siedziby w Szwajcarii, większość laboratoriów i zakładów produkcyjnych mają na terenie UE. To producenci leków Roche i Novartis.

Na rynku najnowszych technologii liczą się, poza Amerykanami i Europejczykami, również Japończycy. Wśród 50 koncernów wydających najwięcej pieniędzy na ten cel zmieściła się tylko jedna firma spoza tych trzech ośrodków: południowo-koreański Samsung. Jednak w niedalekiej przyszłości i to może się zmienić. Nakłady na badania i rozwój krajów wschodzących rosną bowiem niezwykle szybko. W minionym roku Chiny przeznaczyły np. na ten cel aż o 40 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Aby utrzymać swoją przewagę, Amerykanie postawili na specjalizację. Aż 69 proc. nakładów na R&D firmy z USA przeznaczają na zaledwie trzy obszary badań: biotechnologie, informatykę i produkcję farmaceutyków. W Europie jest inaczej. Tu aż połowę inwestycji w nowe technologie pochłaniają tradycyjne gałęzie gospodarcze: przemysł samochodowy, chemiczny, elektroniczny, obronny.

Reklama

W samej Unii niemal wszystkie koncerny, które stawiają na najnowsze technologie, pochodzą z bogatych, starych krajów członkowskich. Na liście 50 firm inwestujących najwięcej w R&D na świecie, swoje przedsiębiorstwa mają spośród krajów europejskich tylko Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Szwedzi, Holendrzy i Finowie.