Z Makarowem spotkał się w Brukseli także gen. Franciszek Gągor, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego - poinformowało dziennikarzy polskie przedstawicielstwo przy NATO.

Po spotkaniu przedstawicieli NATO i Rosji nie oczekiwano konkretnych decyzji, ma ono jednak otworzyć drogę do ściślejszej współpracy technicznej. Gen. Makarow rozmawiał z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, włoskim admirałem Giampaolo Di Paolą, przed oficjalnym spotkaniem z szefami obrony z 28 krajów członkowskich NATO.

Jak zapowiadano, mieli oni wspólnie debatować o współpracy m.in. w kwestii Afganistanu i walki z terroryzmem oraz piratami somalijskimi.

Spotkanie Rosja-NATO odbyło się w trakcie rozpoczętego we wtorek dwudniowego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO. Na marginesie tego posiedzenia, w którym ze strony polskiej uczestniczy gen. Gągor, spotkał się on z szefem rosyjskiego sztabu. Tematem ich rozmów był aktualny stan kontaktów pomiędzy siłami zbrojnymi Polski i Rosji.

Stosunki między NATO a Moskwą systematycznie poprawiają się po przejściowym ich zawieszeniu z powodu wojny rosyjsko-gruzińskiej. W maju zeszłego roku ministrowie spraw zagranicznych obu stron spotkali się na greckiej wyspie Korfu. W grudniu sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen rozmawiał w Moskwie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem.

Moskwa wyrażała kilkakrotnie chęć wsparcia międzynarodowej interwencji w Afganistanie, ponieważ obawia się, że powrót talibów do władzy w Kabulu mógłby zdestabilizować Azję Centralną i zagrozić jej własnemu bezpieczeństwu. Zgodziła się na transport dostaw do Afganistanu przez jej terytorium i korytarze powietrzne i wyszkoliła setki funkcjonariuszy afgańskich służb antynarkotykowych.

Szef NATO, jak i naczelny dowódca sił sojuszu w Europie gen. James Stavridis, informowali, że chcą szerszej współpracy z Moskwą, jaka mogłaby obejmować pomoc wojskową Rosji w utrzymaniu dużej floty helikopterów wojskowych produkcji radzieckiej używanych w Afganistanie. Przedstawiciele NATO chcieliby też, by Rosja dostarczyła afgańskim siłom zbrojnym i policji więcej używanych przez nie karabinów typu kałasznikow.