Są to wstępne rezultaty po przeliczeniu 100 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 90,66 proc - podała CKW.

Jarmoszyna poinformowała, że spośród kandydatów opozycji najwięcej głosów - 2,56 proc. zdobył lider kampanii "Europejska Białoruś" Andrej Sannikau. Na dalszych miejscach znaleźli się: ekonomista i wiceszef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Jarosław Romańczuk (1,97 proc.), wiceprzewodniczący partii Białoruski Front Narodowy Ryhor Kastusiau (1,97 proc.), lider kampanii "Mów prawdę!" Uładzimir Niaklajeu (1,77 proc.), szef Sojuszu "O Modernizację" Aleś Michalewicz (1,2 proc.), jeden z przywódców grupy inicjatywnej na rzecz stworzenia partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja Wital Rymaszeuski (1,1 proc.), ekonomista Wiktar Ciareszczenka (1,08), szef komitetu organizacyjnego na rzecz stworzenia Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Narodnej Hramady) Mikoła Statkiewicz (1,04) oraz przedsiębiorca Dźmitry Wus (0,48 proc.).

Reklama

Według CKW, 6,47 proc. wyborców zagłosowało przeciwko wszystkim kandydatom.

Wyniki te ogłoszono, po tym jak w Mińsku zatrzymane zostały setki uczestników niedzielnej opozycyjnej demonstracji, rozbitej przez milicję. Wśród zatrzymanych są kandydaci: Kastusiau, Rymaszeuski, Sannikau i Statkiewicz. Liderzy opozycji wezwali na wiec, bo uważali, że wybory przebiegły w sposób nieuczciwy.

Na demonstrację nie dotarł Niaklajeu, który w niedzielę wieczorem został napadnięty przez osobników w cywilnych ubraniach, jak twierdzą świadkowie zdarzenia - funkcjonariuszy OMON-u. W rezultacie kandydat znalazł się w szpitalu. Według ostatnich doniesień zabrali go stamtąd w nieznanym kierunku ludzie w cywilu a w biurze kandydata trwa rewizja.



W tegorocznych wyborach startowała rekordowa liczba kandydatów - aż 10, w tym ubiegający się o czwartą kadencję Alaksandr Łukaszenka. Kandydaci opozycji zauważyli, że tegoroczna kampania wyborcza była stosunkowo liberalna w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Reklama

W sprawie tegorocznych wyborów nie wypowiedziały się jeszcze misje obserwatorów, w tym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z Białorusią Jacek Protasiewicz (PO) powiedział PAP: "Nawet jeśli kampania wyborcza przebiegała dużo lepiej niż w latach poprzednich, to już wydarzenia po zakończeniu głosowania pokazały, jak daleko władze białoruskie są od standardów demokratycznych. Pobicia i aresztowania niezależnych kandydatów to nie jest sposób na dialog z opozycją".