Korei Północnej udało się prawdopodobnie zminiaturyzować ładunek jądrowy - oświadczył w poniedziałek południowokoreański minister obrony Kim Kwan Dzin, sugerując tym samym, że Phenian może teoretycznie umieścić głowicę nuklearną w rakiecie balistycznej.

Reklama

Kim nie podał żadnych dowodów na poparcie swego twierdzenia, zaznaczając tylko, że Północ miała wystarczająco dużo czasu na opracowanie takiego rozwiązania technicznego. "Mieli dużo czasu, by udała się im miniaturyzacja" - powiedział minister na forum parlamentarnej komisji obrony.

Izolowana na arenie międzynarodowej Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna dokonała w latach 2006 i 2009 eksplozji urządzeń nuklearnych, ale według ekspertów obie te próby były nieudane. Uważa się jednak, że kraj ten dysponuje materiałami rozszczepialnymi w ilości wystarczającej do zbudowania do 10 bojowych ładunków jądrowych i że przygotowuje trzeci test nuklearny.

Phenian pracuje również - bez większych jak dotąd sukcesów - nad zbudowaniem rakiety balistycznej, która byłaby zdolna osiągnąć terytorium USA.

Prowadzone przez Koreę Północną rozmowy z głównymi mocarstwami na temat demontażu jej programu nuklearnego w zamian za pomoc techniczno-materiałową są od dwóch lat w impasie.