News International kontaktował się w tej sprawie ze Scotland Yardem i udostępnił szczegóły takich płatności - informuje środowy "Times".

Reklama

To najnowsza rewelacja w zataczającej coraz szersze kręgi aferze podsłuchowej z udziałem "NotW". Do niedawna sądzono, że gazeta zatrudniała prywatnych detektywów po to, by włamywali się do poczty głosowej sportowców i celebrytów w dążeniu do wyłapania pikantnych szczegółów z ich życia prywatnego.

Niektórym osobom wypłacono wysokie odszkodowania w ramach ugody pozasądowej.

Obecnie wiadomo, że w pościgu za sensacją podsłuchiwano także osoby prywatne. Oburzenie wywołało zwłaszcza ujawnienie, że hakerzy "NotW" włamali się w roku 2002 do skrzynki głosowej 13-letniej dziewczynki, Milly Dowler, w czasie, gdy uchodziła za zaginioną i policja jej szukała. Dziewczynka padła ofiarą mordu.

Hakerzy wykasowali wcześniejsze wiadomości, które już odsłuchali, by zrobić miejsce dla następnych. Stwarzało to rodzicom fałszywą nadzieję, że córka żyje i mogła była uciec z domu. Skasowanie wiadomości w skrzynce głosowej wprowadzało w błąd także policjantów prowadzących dochodzenie, a więc było ingerencją w policyjne śledztwo.

Obecnie - według mediów - policja nie wyklucza, że hakerzy "NotW" mogli włamać się także do skrzynek głosowych rodzin ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie 7 lipca 2005 roku, a także rodziców dwóch 10-letnich dziewczynek Holly Wells i Jessiki Chapman zamordowanych w 2002 r.

Policja powiedziała ojcu jednej z ofiar zamachów z 2005 roku na metro i autobus Grahamowi Foulkesowi, że jego dane osobowe, zastrzeżony numer telefonu stacjonarnego i numer telefonu komórkowego zostały znalezione w mieszkaniu Glenna Mulcaire - prywatnego detektywa zatrudnionego przez "NotW".Wśród podsłuchiwanych media wymieniają też inspektora policyjnego działu dochodzeniowo-śledczego Dave'a Cooka i jego narzeczoną Jackie Hanes - prezenterkę popularnego programu telewizyjnego na temat nierozwiązanych zagadek kryminalnych (Crimewatch).

Podsłuchom "NotW" poświęcona będzie w środę trzygodzinna specjalna debata w Izbie Gmin. Niektórzy politycy domagają się wszczęcia dochodzenia w sprawie afery podsłuchowej, którym pokierowałby zawodowy sędzia.

Podnoszą się też głosy żądające od ministra kultury, mediów i sportu Jeremy'ego Hunta, by zastopował plany przejęcia kontroli nad satelitarną telewizją BSkyB przez News International, na co Hunt wstępnie już się zgodził.

Cała sprawa jest ambarasująca dla premiera Davida Camerona, który przyjaźni się z Rebeką Brooks (poprzednio Wade) redaktorką naczelną "NotW" z czasów afery podsłuchowej (obecnie dyrektor wykonawczą News International) i do stycznia zatrudniał jej następcę Andy Coulsona w charakterze swego doradcy ds. mediów.