Tacy ludzie jak Steve Jobs zmieniają nasz świat - napisał w czwartek na swym miniblogu na Twitterze prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który znał osobiście zmarłego w środę współzałożyciela firmy Apple. Miedwiediew złożył kondolencje rodzinie, bliskim i sympatykom Jobsa, który zmarł w Kalifornii w wieku 56 lat. Rosyjski prezydent znał osobiście Jobsa.

Reklama

W ubiegłym roku podczas wizyty w USA Miedwiediew odwiedził Krzemową Dolinę. W siedzibie Apple'a w Cupertino Medwiediew i Jobs rozmawiali o technologiach informatycznych i perspektywach w tej dziedzinie. Prezydent Miedwiediew został pierwszym w Rosji posiadaczem modelu smartfonu iPhone czwartego pokolenia. Dostał iPhone'a 4 od Steve'a Jobsa.

"Pragnę złożyć hołd Steve'owi Jobsowi, który był wielkim przedsiębiorcą, wielkim innowatorem i jednym z najważniejszych aktorów cyfrowej rewolucji, którą przeżywamy" - napisał Sarkozy. Zdolność Jobsa do poruszania "całych sektorów gospodarki siłą wyobraźni i technologii jest źródłem inspiracji dla milionów inżynierów i przedsiębiorców na całym świecie" - głosi komunikat prezydenta Francji.

Sarkozy napisał również, że Jobs osiągnął sukcesy, starając się uczynić najnowsze technologie bardziej atrakcyjnymi i łatwiejszymi w użyciu. Zmienił też świat mikroinformatyki, dystrybucji dóbr kultury, telekomunikacji, a nawet filmów animowanych. Tony Blair wspomina Jobsa jako człowieka, który dowiódł, że "wyobraźnią i determinacją" można zmienić świat. Pozostanie on w pamięci, jako "symbol tego, co może osiągnąć ludzki umysł" - powiedział były premier.