Samolot wyczarterowany przez władze WKS, którym 66-letni Gbagbo we wtorek wieczorem wyleciał z kraju, w środę ok. godziny 4 wylądował w Rotterdamie. Agencja ANP poinformowała, że prosto z lotniska były prezydent zostanie przewieziony do Hagi, gdzie mieści się siedziba MTK.

Reklama

We wtorek prawnik Gbagbo, Jean Serge Gbougnon, poinformował, że Trybunał wydał nakaz aresztowania byłego prezydenta. MTK zarzuca Gbagbo popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości podczas walki o władzę po wyborach z 2010 roku.

MTK wciąż nie skomentował sprawy. Podczas wizyty na WKS w październiku prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo zapewnił, że Trybunał przeprowadzi bezstronne dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni i postawi przed wymiarem sprawiedliwości trzy do sześciu osób najbardziej za nie odpowiedzialnych.

Gbagbo przegrał wybory prezydenckie w listopadzie 2010 roku, jednak odmówił oddania władzy. Podczas starć między siłami Gbagbo i Ouattary zginęło, według różnych źródeł, od 500 do ponad tysiąca osób. Konflikt zakończył się po kilku miesiącach wraz z aresztowaniem Gbagbo 11 kwietnia. Od tego czasu były szef państwa był przetrzymywany w areszcie w mieście Korhogo na północy WKS.

Gbagbo będzie pierwszym byłym prezydentem, który trafi do aresztu MTK, od powołania Trybunału w 2002 roku.