"W dniu dzisiejszym dotarła do nas poruszająca wiadomość o śmierci Vaclava Havla. Pragniemy wyrazić nasz osobisty żal i poczucie straty z powodu odejścia wielkiego Europejczyka" - czytamy w oświadczeniu europosłów przekazanym w niedzielę PAP.

Reklama

Ich zdaniem, wkład Vaclava Havla w odzyskanie suwerenności przez narody Europy Środkowo-Wschodniej jest powszechnie znany i zapewnił mu trwałe miejsce w historii.

"Pragniemy podkreślić jego zasługi dla upowszechniania demokracji w Europie dedykując mu jedną z sal Parlamentu Europejskiego. Gorąco liczymy, że nasza inicjatywa spotka się z życzliwym przyjęciem Prezydium PE" - zaznaczyli Lisek i Zalewski.

W wieku 75 lat zmarł w niedzielę Vaclav Havel - ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca Czech po upadku komunizmu, a także pisarz, dramaturg, legenda czechosłowackiej opozycji i do ostatnich dni życia aktywny obrońca praw człowieka w świecie.

Były prezydent zmarł w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim.

Na Hradczanach zawisły flagi żałobne. Czeskie stacje radiowe i telewizyjne z powodu śmierci pierwszego przywódcy wolnego państwa natychmiast zmieniły niedzielny program i poświęciły go wspomnieniom o nieżyjącym prezydencie.