Pełnienie obowiązków smoleńskiego gubernatora Miedwiediew powierzył Aleksiejowi Ostrowskiemu, jednemu z najbliższych współpracowników lidera nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i deputowanemu do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu z ramienia tej populistycznej formacji.

Reklama

Według kremlowskiej służby prasowej 57-letni Antufjew sam złożył rezygnację. Wszelako gubernator jeszcze w piątek rano zaprzeczał, jakoby miał odejść z urzędu.

Antufjew stał na czele administracji obwodu smoleńskiego od 2007 roku. Jego kadencja upływała w grudniu 2012 roku.

Pogłoski o możliwej dymisji Antufjewa krążyły w Moskwie od lutego. Media przekazywały, że Kreml był niezadowolony z wyniku, jaki kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja uzyskała w obwodzie smoleńskim w grudniowych wyborach do Dumy Państwowej, gdy poparło ją tam tylko 36 procent wyborców. W samym Smoleńsku partia władzy nawet przegrała z Komunistyczną Partią Federacji Rosyjskiej (KPRF), uzyskując zaledwie 25,4 procent głosów.

Siergiejowi Antufjewowi zarzucano też opóźnienia w przygotowaniach do przyszłorocznych obchodów 1150-lecia Smoleńska.

Reklama

Rosyjskie media prognozują, że to właśnie 36-letni Ostrowski ma największe szanse na objęcie urzędu smoleńskiego gubernatora. Wyboru dokona lokalny parlament, jednak pretendenta na to stanowisko wskaże Miedwiediew spośród trzech kandydatur, które zaproponuje mu Jedna Rosja jako wciąż najsilniejsza partia w regionie.

Ostrowski jest deputowanym do Dumy od 2003 roku. Był członkiem parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, a później przewodniczącym Komisji ds. WNP i diaspory rosyjskiej za granicą. Od grudnia kieruje Komisją ds. organizacji społecznych i religijnych.