Poparcie dla antysystemowej Partii Piratów spadło w skali całych Niemiec do 5 proc., co stanowi próg mandatowy w wyborach do Bundestagu - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu, jaki na zlecenie dziennika "Bild" przeprowadził instytut badania opinii publicznej INSA. W porównaniu z sytuacją o tydzień wcześniejszą odsetek osób gotowych głosować na Piratów zmniejszył się o jeden punkt procentowy.

Reklama

Według tego samego sondażu poparcie dla rządzącego chadeckiego bloku CDU/CSU pozostaje na niezmienionym poziomie 36 proc. Popularność jego partnera koalicyjnego na szczeblu federalnym, liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) zwiększyła się natomiast o 1 punkt procentowy, osiągając po kilku tygodniach ponownie 5 proc.

Również opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni odnotowali jednopunktowy wzrost poparcia, odpowiednio do 30 i 14 proc. Oznacza to ich łączną trzypunktową przewagę nad partiami obecnej koalicji rządowej.

Popularność postkomunistycznej Lewicy zmniejszyła się o 1 punkt procentowy, do 6 proc. Sondaż INSA przeprowadzono w dniach od 21 do 24 września wśród 2039 uprawnionych do głosowania respondentów.

We wrześniu ubiegłego roku w Berlinie Piraci po raz pierwszy zdobyli mandaty do parlamentu krajowego. Udało im się to również w marcu bieżącego roku w Kraju Saary oraz w maju w Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Reklama