Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że kolejna porcja materiałów z rosyjskiego śledztwa ws. Katynia jest przygotowywana do przekazania stronie polskiej. Wyraził gotowość do tego, by komisja historyków zajęła się sprawą tzw. obławy augustowskiej.

Reklama

Jeżeli chodzi o śledztwo katyńskie, chcę potwierdzić to, co powiedziałem wcześniej, że przygotowujemy do przekazania polskim kolegom dodatkowych materiałów katyńskich - będzie to kilka tomów ze śledztwa. Jest to temat bardzo poważny - działania prawne, które powinny być zrealizowane w związku z naszymi przepisami prawnymi - oświadczył Ławrow w poniedziałek po spotkaniu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

Odnosząc się do kwestii tzw. obławy augustowskiej (operacji przeprowadzonej w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej, która miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa - przyp. red.), Ławrow powiedział, że Rosja przez komisję historyków jest gotowa zbadać wszystkie aspekty powstałej wówczas sytuacji. Ocenił, że nie były to sprawy bardzo jednoznaczne.

To wszystko było bardzo złożone - zaznaczył Ławrow. - Najważniejsze jest to, żeby podobne przypadki z historii nie stawały się instrumentem współczesnej polityki - dodał.

A taką tendencję niestety obserwujemy. Uważamy, że jest to niesłuszne i nie powinno być to wykorzystywane we współczesnych relacjach międzypaństwowych. Historią powinni zajmować się historycy - podkreślił szef MSZ Rosji.