Wiadomo tylko, że rozmowa trwała prawie trzy godziny. Jednak - tak jak w przypadku pozostałych ich spotkań - po wyjściu ze szpitala, gdzie przebywa Julia Tymoszenko, Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Szczegółów rozmowy nie ujawniło także biuro prasowe byłej premier.

Reklama

Tymczasem Rebecca Harms, współprzewodnicząca frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego w Parlamencie Europejskim, wezwała na konferencji prasowej w Strasburgu Pata Coksa i Aleksandra Kwaśniewskiego do ujawnienia wniosków z ich podróży na Ukrainę. Jutro ma się odbyć debata nad przedłużeniem misji tych polityków, a warunkiem tego powinno być opublikowanie raportu. Według Rebeki Harms, choć Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski robią, co mogą, to na Ukrainie sytuacja się pogarsza, szczególnie w przypadku Jurija Łucenki i Julii Tymoszenko. Wobec tej ostatniej niedawno wysunięto zarzuty dotyczące współorganizacji morderstwa deputowanego i biznesmena Jewhena Szczerbania w 1996 roku.

Wczoraj Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox odwiedzili w kolonii karnej byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenkę. Rozmowa przedstawicieli Parlamentu Europejskiego z opozycyjnym politykiem trwała dwie godziny. Jej szczegóły zostały ujawnione dopiero późnym wieczorem. Politycy rozmawiali między innymi o umowie stowarzyszeniowej Kijowa z Brukselą i szczycie Ukraina - Unia Europejska, który ma się odbyć 25 lutego.

Od czasu dojścia do władzy Wiktora Janukowycza i rozpoczęcia prześladowań oponentów politycznych, stosunki między Ukrainą a Unią Europejską zostały właściwie zamrożone. Umowa stowarzyszeniowa została parafowana w marcu zeszłego roku, ale dotąd nie została podpisana właśnie ze względu na ukraińskie problemy z demokracją. Zachodni przywódcy unikają spotkań z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, kontaktując się z władzami na niższym szczeblu. Po październikowych wyborach europejscy politycy dawali jednak do zrozumienia, że umowa stowarzyszeniowa, która obejmuje także korzystne dla europejskich producentów powołanie strefy wolnego handlu, zostanie podpisana w listopadzie tego roku w Wilnie.