Jak relacjonuje z Rzymu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, konklawe rozpocznie się o 16.30, ale początek pierwszego i jedynego w tym dniu głosowania przewidziano godzinę później. Najpierw bowiem kardynałowie przejdą w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej.
Gdy zamkną się za nimi drzwi, w pobliskiej Kaplicy Paulińskiej rozpocznie się inna uroczystość.

Reklama

Przysięgę złożą osoby, które też uczestniczą w konklawe, ale nie są kardynałami. Chodzi o 90 osób - tłumaczy ksiądz Tomas Rosica z watykańskiego biura prasowego. W tym gronie są asystenci kardynałów, siostry zakonne, lekarze, pielęgniarki, spowiednicy, a nawet kierowcy busów, które będą wozić kardynałów z i do Domu świętej Marty.

Dym z komina nad Kaplicą Sykstyńską powinien być widoczny między 19 a 20. Najprawdopodobniej jednak będzie to dym czarny. W nowożytnej historii nie zdarzyło się jeszcze, aby papieża wybrano w pierwszym głosowaniu. W rozpoczynającym się jutro konklawe weźmie udział 115 kardynałów. Wśród nich będzie czterech Polaków - mieszkający w Rzymie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko oraz arcybiskupi Krakowa i Warszawy: Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.