Takie informacje na temat stanu zdrowia zamachowca podają amerykańskie media, powołując się na personel medyczny kliniki, gdzie przebywa Dżochar Carnajew. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Oficjalnie na razie nie podano, jakie zarzuty może mieć postawione Carnajew. Najprawdopodobniej jednak zostanie oskarżony o terroryzm i być może także o zabójstwo. Śledczy mają zamiar przesłuchać go bez obecności adwokata i bez respektowania jego praw. Taka decyzja wywołała sprzeciw prawników.

Zdaniem ekspertów, obrona Carnajewa może opierać się na tym, że jest młody i na jego stanie psychicznym w momencie przeprowadzenia zamachu. Niektórzy kongresmeni zaapelowali do prezydenta Baracka Obamy, by Carnajew był sądzony według prawa wojennego, tak jak więźniowie Guantanamo. Jednak prawnicy podkreślają, że dla obywatela amerykańskiego, aresztowanego w USA, taka kwalifikacja czynu byłaby czymś nadzwyczajnym.

Nie jest wykluczone, że proces Carnajewa będzie się odbywał w Bostonie, chociaż - według specjalistów - w tym mieście trudno będzie zebrać bezstronną ławę przysięgłych.

W poniedziałkowym podwójnym zamachu na mecie maratonu bostońskiego zginęły 3 osoby, a około 180 zostało rannych. Dżochar Carnajew został schwytany w nocy z piątku na sobotę czasu warszawskiego. Jego brat Tamerlan zginął w strzelaninie z policją w piątek rano.