Siergiej Aksjonow - wybrany wczoraj na premiera Autonomicznej Republiki Krymu - zapowiedział, iż uznaje zwierzchnictwo byłego prezydenta Wiktora Janukowycza przebywającego obecnie w Rosji. Dodał, że od dzisiaj przystępuje do wypełniania obowiązków szefa rządu. Rada Najwyższa Ukrainy uznała wczorajsze działania parlamentu krymskiego za nielegalne.

Reklama

Pod krymskim parlamentem zbierają się ludzie, ale są to w większości zwolennicy zbliżenia Krymu z Rosją. Wznoszą okrzyki: Rosja, Rosja. Jednocześnie do centrum Symferopola dociera coraz więcej wiadomości na temat aktywności rosyjskich sił zbrojnych. Do bazy w Sewastopolu przybyło osiem helikopterów bojowych, rosyjscy żołnierze patrolują lotniska w Symferopolu i Sewastopolu.

Poza tym aktywność rosyjskiej marynarki wojennej zablokowała ukraińskie okręty patrolujące wody przybrzeżne Ukrainy. Najprawdopodobniej także siły rosyjskie przejęły centrum kontroli lotów odpowiadające za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Miejscowi komentatorzy sądzą, że jest to chęć demonstracji siły, a nie przygotowanie do operacji bojowej.

>>>Relacja na żywo z wydarzeń na Krymie