Wierzymy, że eskalacja wojny handlowej będzie niekorzystna zarówno dla Rosji, jak i Unii Europejskiej. Dlatego UE zdecyduje się na uchylenie sankcji w czasie od jednego do trzech miesięcy - podał bank w raporcie dodając, że Rosja także zniesie ograniczenia handlowe na towary żywnościowe pochodzące z wspólnoty europejskiej.

Reklama

Zdaniem przedstawicieli banku, kryzys będzie miał mały wpływ na europejską gospodarkę, przy czym najbardziej narażona na niekorzystne konsekwencje jest Finlandia - ze względu na bliskie relacje inwestycyjne i powiązania gospodarcze z Rosją. Najwięcej zyskać może z kolei gospodarka Norwegii, bo "norweski gaz może z powodzeniem zastąpić rosyjski".

Eksperci w raporcie sugerują też, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby unijne sankcje wpłynęły na obecną sytuację polityczną w Rosji. Dodają też, że pozycja Władimira Putina w kraju jest "bardzo silna" i wprowadzone restrykcje nie mogą tego zmienić.

Danske Bank jest jednym z największych banków w Europie. Jest także wiodącą instytucją finansową, która dostarcza gospodarczych prognoz i analiz finansowych.