Nowa kandydatka została zaproponowana dzień po tym jak z ubiegania się o stanowisko komisarza zrezygnowała Alenka Bratusek. Jej decyzja związana była z bardzo słabym przesłuchaniem w Parlamencie Europejskim i odrzuceniem jej kandydatury przez europosłów.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Bratusek wypadła gorzej od Bieńkowskiej, teraz odchodzi >>>>

Informacje napływające z Ljubljany skomentował rzecznik Jean-Claude Junckera, Margaritis Schinas: W przypadku gdy nowa kandydatura zostanie formalnie przekazana przewodniczącemu-elektowi Junckerowi, chciałby się on spotkać z Panią Bulc na początku przyszłego tygodnia - tak informacje napływające z Ljubljany skomentował rzecznik Jean Claude Junckera, Margaritis Schinas.

Dodał, że jest to konieczny krok, by móc przejść do kolejnych etapów procesu nominacji, jak chociażby przesłuchania w Parlamencie Europejskim.

Schinas powiedział jednocześnie, że teka jaka zostanie przydzielona nowej słoweńskiej kandydatce zależy właśnie od jej rozmowy z Junckerem. Alenka Bratuszek miała być odpowiedzialna za unię energetyczną. Zdaniem rzecznika, wciąż istnieje ryzyko, że nowa Komisja nie rozpocznie pracy 1 listopada. Planowo Parlament Europejski ma głosować nad gabinetem Junckera, ale może się to opóźnić.