We wnioskach ze szczytu czytamy, że Unia Europejska oczekuje, iż Moskwa będzie respektować suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Unijni przywódcy podkreśli także, że Rosja powinna zapobiegać wszelkim ruchom wojsk, broni lub bojowników z jej terytorium na Ukrainę. Wezwano także do pełnego wdrożenia porozumienia z Mińska. Polska była bardzo twarda w tym punkcie negocjacji - mówiła po szczycie premier Ewa Kopacz. Występowałam twierdząc, że w moim odczuciu, gdyby to ode mnie zależało, te sankcje powinny być jeszcze bardziej rygorystyczne - dodała.
W piątek zapadła też decyzja o przedłużeniu obowiązywania unijnych ułatwień handlowych dla Ukrainy. Oznacza to, że unijny rynek pozostanie otwarty na towary ukraińskie przed wdrożeniem części handlowej umowy stowarzyszeniowej. Początkowo jednostronne preferencje handlowe miały wygasnąć 1 listopada. Ze względu jednak na trudną sytuację ukraińskiej gospodarki Wspólnota zgodziła się je kontynuować do 31 grudnia 2015 roku. Po tym terminie ma wejść w życie unijno-ukraińskie porozumienie handlowe.
Komentarze (10)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeRubelek w dół, ciekawe jak szybko dojdzie do poziomu 1USD=60 rubelków. Ceny ropy w dół. Sprzedaż gazu w dól. Jeść nie ma czego- zęby w stół. A w przyszłym roku trzeba spłacać kredyty i to w twardej walucie.
Rosyjskie formy ruszyły po sprawiedliwość do międzynarodowych instytucji- znaczy,że zabolało i będzie bolało bardziej.
Przemyt żywności kwitnie- znaczy głód zagląda w oczyska...
Zapewne na mistrzostwa w piłeczce nożnej pojadą: Słowacy, Węgry, Wenezuela i Kuba...
Czy to znaki że Putin jak Breżniew pochowa kolejne wcielenie ZSRR?
A Putin na to : pier...cie się się złamasy!