Po zdobyciu Pokojowego Nobla Malala Yousafzai została też uhonorowana Światową Nagrodą Dzieci. Odbierając wyróżnienie, Pakistanka poinformowała, że całość nagrody, czyli 50 tysięcy dolarów trafi do agencji ONZ, zajmującej się Strefą Gazy. Pieniądze zostaną w ten sposób przeznaczone na odbudowę szkół, zniszczonych w czasie 50-dniowego konfliktu między Izraelem a Hamasem z lipca i sierpnia tego roku.

Reklama

W czasie wojny w Strefie Gazy zostało zniszczonych co najmniej 65 palestyńskich szkół. ONZ zaapelowała o półtora miliarda dolarów na ich odbudowę.

Malala Yousafzai stała się symbolem walki o edukację kobiet i dzieci w krajach islamskich po tym, jak dwa lata temu w pakistańskiej dolinie Swat została postrzelona przez talibów. Po udanej operacji w Londynie dziewczyna rozpoczęła kampanię na rzecz dostępu do edukacji.

Malala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn „Time” za jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie i otrzymała unijną Nagrodę Sacharowa. W tym roku wyróżniono ją Pokojowym Noblem.