Ukraiński prezydent o zapowiedzianej już wcześniej nominacji Saakaszwilego poinformował podczas wizyty w Odessie, w obecności byłego prezydenta Gruzji. Nazwał go wielkim przyjacielem Ukrainy.

Reklama

Dotąd gubernatorem obwodu odeskiego był Ihor Pałycia, związany z oligarchą Ihorem Kołomojskim. W pobliżu Odessy znajdują się ważne obiekty służące do transportu ropy. Oprócz tego jest tam również port, a także ważny oddział służby celnej.

Saakaszwili: Odessa stolicą Morza Czarnego

Odessa będzie stolicą Morza Czarnego. Taką obietnicę złożył Saakaszwili.

Prezydent Petro Poroszenko, przedstawiając osobę nowego gubernatora, podkreślił, że ma on walczyć z oligarchami. Micheil Saakaszwili ma także zwalczać korupcję, w tym wśród celników i w skarbówce.

Sam nowy gubernator podkreślił, że chce, aby w mieście, w którym ponad rok temu próbowano powołać samozwańczą republikę, panował spokój; aby nie było tam sztucznych, narzuconych z zewnątrz konfliktów.

Chcę zjednoczyć społeczeństwo niezależnie od języka i narodowości wokół idei rozwoju, przyszłości, przyzwoitości i przejrzystych zasad dla wszystkich - oświadczył.

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji od 2004 do 2013 roku z dwumiesięczną przerwą. W tym czasie udało mu się zreformować kraj, w tym zwalczyć korupcję.

ZOBACZ TEŻ: Nawalny: Wojna w Donbasie to przestępstwo rosyjskich władz>>>