Różnice między nami są rzeczywiste. Trudnej historii między naszymi narodami nie można ignorować. Ale jest możliwe, by to zmienić. Ta umowa daje możliwość pójścia w nowym kierunku. Powinniśmy to wykorzystać - zaznaczył amerykański prezydent.

Reklama

Po długich negocjacjach Iran - w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych - zgodził się na ograniczenie programu atomowego. Zachód obawiał się, że rząd w Teheranie dąży do wyprodukowania bomby atomowej. Amerykańscy dyplomaci cytowani przez agencję Reuters mówią, że jeśli Iran wprowadzi w życie wynegocjowane postanowienia to odzyska dostęp do zamrożonych wcześniej ponad stu miliardów dolarów.

Według irańskich mediów - agencji IRNA oraz Press TV - Teheran zachowa prawo do wzbogacania uranu. Kontynuowane mają być również prace badawczo-rozwojowe nad wirówkami służącymi do uzyskania większej ilości izotopu uranu. Wszystkie irańskie elektrownie będą kontynuować swoją pracę. Z kolei gospodarcze i finansowe sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.