Tylko w tym roku do Europy przez Morze Śródziemne trafiły 224 tysiące imigrantów. W wodach oddzielających Stary Kontynent od Afryki od początku stycznia do końca lipca zginęło 2100 osób. Takie dane przedstawiła ONZ. Kryzys uchodźców w Europie mamy na wyciągnięcie ręki - powiedział William Spindler, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Reklama

Tegoroczna liczba 224 tysięcy imigrantów już przewyższa zeszłoroczną liczbę 219 tysięcy osób, które przedostały się na Stary Kontynent przez Morze Śródziemne. Praktycznie wszyscy imigranci trafili do Grecji lub do Włoch - odpowiednio 124 i 98 tysięcy uchodźców.

Dane dotyczące liczby tegorocznych ofiar nie obejmują wczorajszego zatonięcia łodzi rybackiej. W wypadku życie mogło stracić nawet 200 nielegalnych imigrantów. Dziś na Sycylię uratowanych przetransportowała irlandzka łódź patrolowa, która wczoraj jako pierwsza pospieszyła z akcją ratunkową. Do wybrzeży Włoch trafiło 367 rozbitków i 25 ciał. Wczoraj z Libii wypłynęło ponad 600 nielegalnych imigrantów. Ich przeładowana łódź wywróciła się 15 mil morskich od brzegu.