W kolejnym dniu procesu, który toczy się w Rostowie nad Donem, ukraiński reżyser - Ołeh Sencow oświadczył, że uważa sąd za nielegalny i nie będzie odpowiadał na pytania. Jestem obywatelem Ukrainy bezprawnie zatrzymanym przez służby, ponieważ powiedziano tu wiele nieprawdy postanowiłem wygłosić oświadczenie, ale nie zamierzam już później brać udziału w tym procesie - cytuje wypowiedź reżysera radio Svoboda.

Reklama

Ołeh Sencow opowiedział przed sądem jak w trakcie przesłuchania funkcjonariusze FSB bili go, kopali i dusili torbą foliową. Stwierdził też, że wszystkie zgromadzone przeciwko niemu dowody zostały sfabrykowane. Grozi mu do 20 lat łagru.

Ołeh Sencow został zatrzymany w maju ubiegłego roku, w pobliżu swojego mieszkania na Krymie. Choć w jego obronie stanęli najznakomitsi reżyserzy z Europy, w tym Andrzej Wajda i Pedro Almodovar, rosyjskie służby pozostały nieugięte i postawiły Ukraińca przed sądem. Artysta jest oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie i utworzenie struktur zakazanej w Rosji organizacji "Prawy Sektor"/

Reklama