Reklama

W Turcji przebywa obecnie ponad dwa miliony imigrantów. Część z nich próbuje się przedostać do Grecji i dalej do Europy. Komisja, na wyjazdowym posiedzeniu w Strasburgu, zatwierdziła wstępnie ofertę dla Turcji w zamian za uszczelnienie przez nią granic.

Unijno-turecki plan jest ogólny - na razie padła deklaracja, że UE odciąży Ankarę w sprawie imigrantów. Komisja opowiedziała się też za stałym mechanizmem przyjmowania uchodźców z Turcji w sposób - jak napisała - uporządkowany.

Natomiast nie ma jeszcze szczegółowych propozycji, na przykład ilu syryjskich uchodźców z Turcji miałyby przyjąć kraje członkowskie. Nieoficjalnie od kilku dni w Brukseli mówi się, że Wspólnota powinna przyjąć pół miliona uciekinierów.

Komisja Europejska zaproponowała też w nowym planie, że dofinansuje utworzenie sześciu nowych obozów dla uchodźców na terenie Turcji. W dokumencie pada również deklaracja przyspieszenia rozmów w sprawie zniesienia wiz. W zamian władze w Ankarze uszczelniłyby granice i zobowiązały się do współpracy z rządami Bułgarii i Grecji, by walczyć z przemytnikami ludzi i zjawiskiem nielegalnej imigracji.

Reklama