Komisja Europejska zastosuje wobec Polski tak zwany mechanizm kontroli praworządności. Donosi o tym niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
Decyzja w tej sprawie ma zapaść po zaplanowanym na środę spotkaniu unijnych komisarzy. Gazeta informuje, że szef Komisji Jean-Claude Juncker przeprowadził w mijającym tygodniu rozmowy z poszczególnymi komisarzami. Wyłania się z nich zgodny obraz sytuacji w Polsce. Dlatego Komisja, po raz pierwszy, uruchomi mechanizm kontroli praworządności. Jak czytamy, nawet węgierski komisarz nie będzie blokował tej decyzji.


Reklama

Gazeta dodaje, że kontrola będzie dotyczyć zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a nie w mediach. "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" podkreśla, że także w Parlamencie Europejskim rośnie presja na Polskę. Szef Parlamentu Martin Schulz powiedział gazecie, że rządy Prawa i Sprawiedliwości to demokracja w stylu Władimira Putina. Jak ocenił, władze w Warszawie podporządkowują dobro państwa woli partii i putinizują europejską politykę.