Liberałowie, widząc, że nie mają poparcia dla rezolucji krytykującej sytuację w Polsce, przygotowali krótki 4-punktowy dokument i chcą, by został on poddany pod głosowanie na sesji w przyszłym tygodniu.

Reklama

Liberałowie zamierzają przedstawić dokument w czwartek, na spotkaniu szefów wszystkich grup politycznych. W projekcie rezolucji, który widziało Polskie Radio, mowa jest o tym, że europosłowie będą się przyglądać sytuacji w Polsce i że przeanalizują opinię Komisji Weneckiej przy Radzie Europy dotyczącą zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Ocena, o którą zwrócił się polski rząd, spodziewana jest w marcu.

Liberałowie wspomnieli też w dokumencie o możliwym zorganizowaniu kolejnej debaty po opublikowaniu zaleceń przez Komisję Wenecką. Przypomnieli również o wartościach i zasadzie praworządności obowiązujących w Unii. Liberałowie przygotowując krótką rezolucję, w której zrezygnowali z krytyki polskich władz, mają nadzieję na jej przyjęcie.

W ubiegłym tygodniu, na spotkaniu szefów wszystkich grup politycznych, większość była przeciwko. Nie zgodzili się konserwatyści, do których należy PiS, i dwie mniejsze grupy eurosceptyczne. Przeciwko była także największa frakcja - chadecja, w której skład wchodzą deputowani Platformy Obywatelskiej i PSL-u.

Z informacji Polskiego Radia wynika, że sceptyczni co do przyjmowania rezolucji byli zieloni. Natomiast za przyjęciem opowiedzieli się liberałowie, socjaliści i komuniści.