Na sobotę rano zaplanowano spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Reklama

To kontynuacja wizyt prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie oraz wizyt w krajach ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego - przyp. red.) - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Nawet jeśli kraje, jak Czechy i Węgry, same nie aspirują do tego, by na ich terytorium wzmocnić obecność NATO, to jednocześnie popierają stanowiska i starania krajów, jak Polska, które o taką obecność zabiegają - podkreślił.

Jednym z tematów spotkań na Węgrzech będzie też budowa połączeń infrastrukturalnych między krajami Europy Środkowej, by - jak powiedział minister - tworzyć realną wspólnotę interesów.

Rozmowy poświęcone będą też polityce migracyjnej, polityce wschodniej, reformie Unii Europejskiej. Rozmowy plenarne z udziałem prezydentów Polski i Węgier odbędą się w piątek. Tego dnia prezydent Duda spotka się też z przedstawicielami polskiego biznesu i Polonią. W sobotę pary prezydenckie wezmą udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Prezydent spotka się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Reklama

Ostatnim elementem wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej.