Minister Hans Peter Doskozil gościł w czwartek i piątek w Wiedniu wojskowych i cywilnych przedstawicieli władz z krajów regionu. Powiedział, że poparli oni zaprezentowane tam zrewidowane założenia nowej służby, która w razie potrzeby ma być wysyłana np. do takich krajów jak Grecja.

Reklama

- Chodzi o mieszaną cywilno-policyjno-wojskową misję, która będzie mogła być rozmieszczona tam, gdzie to konieczne - powiedział Doskozil. Dodał, że priorytetem ma być zwiększanie bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE i deportowanie migrantów, którzy nie mają prawa zostać w UE.

Austria zasugerowała też partnerom ustanowienie "misji pomostowej", która pomoże unijnej agencji ds. granic Frontex w załatwieniu procedur i deportacji migrantów przybywających z Turcji do Grecji - przynajmniej do czasu, aż misja Frontexu będzie w pełni obsadzona. Może to zająć wiele miesięcy.

Ponieważ najważniejszy używany dotąd przez migrantów szlak bałkański, prowadzący przez Austrię do Niemiec, jest w dużej mierze zamknięty, Wiedeń ostrzega, że nowe trasy migracji mogą prowadzić przez Bułgarię i Albanię, wraz ze wznowionym na dużą skalę ruchem z Libii do Włoch.

Ani Grecja ani Włochy mimo zaproszeń nie uczestniczyły w wiedeńskim spotkaniu. Z krajów unijnych reprezentowane były: Polska, Czechy, Węgry i Chorwacja.

List precyzujący założenia nowej służby ma być skierowany na ręce szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini przed spotkaniem unijnych ministrów obrony 19 kwietnia.