Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego, amerykański kongresman Michael R. Turner, oświadczył, że agresywność Rosji kosztuje i wezwał państwa członkowskie do zwiększenia wydatków na obronność.

Reklama
W wiosennej sesji Zgromadzenia w stolicy Albanii Tiranie uczestniczy ok. 250 parlamentarzystów z 28 państw NATO. Tematy obrad to m.in. terroryzm, masowa migracja, kryzys ukraiński i bezpieczeństwo Bałkanów Zachodnich.

Moskwa uznała, że jej własnym interesom lepiej służy działanie przeciwko nam niż z nami. Wyzwanie ze strony Rosji jest realne i poważne - podkreślił Turner.

Zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow powiedział, że Sojusz utrzyma dialog z Rosją, ale że nie może być powrotu dopóki Rosja nie zademonstruje ponownie poszanowania prawa międzynarodowego i norm międzynarodowego zachowania.

Wezwał członków NATO do realizacji podjętego na poprzednim szczycie zobowiązania dotyczącego zwiększenia wydatków na obronność do poziomu co najmniej 2 proc. PKB w nadchodzącej dekadzie.

Reklama

Szczyt NATO w Warszawie ma się odbyć w dniach 7-8 lipca. Swoją obecność potwierdziło już 2,5 tys. delegatów z 28 państw członkowskich. Podczas szczytu ma być dyskutowana ilość oddziałów wojskowych oraz polityka wobec agresywnych działań Rosji.