Z pewnością kwestia sankcji wobec Rosji będzie ważnym elementem tych bardzo intensywnych dyplomatycznych konsultacji, rozmów polsko-niemieckich. Myślę, że po nich będziemy bliżsi wspólnego polsko-niemieckiego stanowiska w tej sprawie. Bardzo ważne byłoby także dla polityki europejskiej, by uzyskać wspólne polsko-niemieckie stanowisko ws. polityki wschodniej - powiedział Szczerski, pytany przez PAP o ostatnie wypowiedzi niemieckich polityków dot. sankcji nałożonych na Rosję.

Reklama

Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech i niemieckiego prezydenta w Warszawie to część obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Andrzej Duda 16 czerwca spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, a 17 czerwca z kanclerz Angelą Merkel - podał prezydencki minister. 17 czerwca - po wyjeździe prezydenta Dudy z Berlina - do Warszawy przybyć ma prezydent Niemiec.

Elementem obchodów są także polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, które odbędą się 22 czerwca w Berlinie. Ich tematyką mają być kwestie dwustronne, m.in. sytuacja gospodarcza, szkolnictwo i sprawy mniejszości narodowych oraz szeroka gama tematów z agendy międzynarodowej.

Szczerski pytany o wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosja będzie zmuszona podjąć działania, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie stanowi budowa tarczy antyrakietowej w Rumunii i w Polsce, odparł, że opinia rosyjska jest znana. Rosja swoją strategię bezpieczeństwa wypracowała już jakiś czas temu, traktując NATO jako swego przeciwnika, choć NATO tego nie zrobiło. Polska jest suwerennym krajem w ramach Sojuszu i podejmuje takie decyzje, które mają wzmocnić jej bezpieczeństwo i przyczynić się do bezpieczeństwa całego Sojuszu - podkreślił.

Ocena tego, czemu służy tarcza jest jasna i zgodna z charakterem tej instalacji - ma służyć bezpieczeństwu międzynarodowemu - zaznaczył Szczerski. Od 12 maja oficjalnie operacyjna jest amerykańska tarcza antyrakietowa zainstalowana w Rumunii. Z kolei 13 maja w Redzikowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy instalacji obrony przeciwrakietowej w Polsce. Baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Reklama

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem. Kanclerz Angela Merkel podczas szczytu G7 w Japonii wypowiedziała się przeciwko zniesieniu sankcji. Musimy w najbliższych tygodniach uczynić wszystko, by osiągnąć widoczny postęp w realizacji politycznego procesu (na Ukrainie)" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Uważam, że jest za wcześnie na odwołanie alarmu - podkreśliła kanclerz. Jak dodała, ustały co prawda walki na dużą skalę, niemniej nadal nie ma stabilnego rozejmu.

Reklama

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.