- Prosimy, zostańcie - zaapelowali sygnatariusze. List został opublikowany w czwartkowym wydaniu tygodnika "The Times Literary Supplement", który kiedyś był dodatkiem do dziennika "The Times", a od 1914 r. jest oddzielnym tytułem poświęconym literaturze i kulturze. Publikowali w nim m.in. Milan Kundera, Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa.

Reklama

- Nie próbujemy sprzedać swoich argumentów ani kupić waszej przychylności. To nie jest traktat, manifest, ani z pewnością żaden wykład. Możecie nazwać to listem miłosnym - napisali autorzy, podkreślając, że uznają, iż decyzja zależy tylko i wyłącznie od brytyjskich wyborców. - Jeśli jednak pomoże to niezdecydowanym w podjęciu decyzji, chcemy powiedzieć, jak bardzo cenimy sobie obecność Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - podkreślili.

W zróżnicowanej grupie osób, które podpisały się pod listem są laureatki literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek i Herta Mueller, a także znani naukowcy, przedstawiciele świata kultury, sportu, a także gastronomii (m.in. szefowie kuchni z gwiazdką Michelin).

Polskę reprezentują reżyserki Agnieszka Holland i Małgorzata Szumowska, reżyserowie Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi, a także kompozytor Krzysztof Penderecki i urodzony w Londynie producent nagrodzonego Oskarem filmu "Tsotsi" Peter Fudakowski.

Reklama

Referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się w czwartek, 23 czerwca.