Wypowiadając się w debacie podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu minister powiedział, że Rosja przeprowadziła na własny użytek inwentaryzację stosunków z UE. Dodał następnie: Powstał dość imponujący non-paper (nieoficjalny dokument) i mamy nadzieję na przekazanie go, zaproponowanie naszym kolegom, przeprowadzenie razem takiej inwentaryzacji.

Reklama

Mamy nadzieję, że umieszczenie na papierze faktów, które opisują obecny stan rzeczy - jak my widzimy te fakty i jak widzi je Unia Europejska (...) - pomoże w rozpoczęciu rzeczowej rozmowy - dodał Ławrow.

Reklama

Wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie prezydenta Władimira Putina i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera pomoże zacząć poruszać się w tym kierunku, w jakim powinniśmy iść, jeśli chcemy przyjąć za podstawę interesy naszych krajów i narodów.

Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że dialog nigdy nie został przerwany i trwają kontakty na szczeblu ekspertów np. niedawno odbyła się runda dialogu na temat migracji.

Juncker powiedział w czwartek na otwarciu petersburskiego forum, że jedyną drogą do uchylenia sankcji gospodarczych wobec Rosji jest realizacja porozumień mińskich. Jak dodał, jest to wspólne stanowisko UE. Ocenił, że w stosunkach z Rosją konieczne jest odbudowanie poziomu zaufania i taka odbudowa wciąż jest możliwa.