W raporcie unijnej agencji policyjnej czytamy, że Unia Europejska boryka się z zagrożeniem ze strony islamskich ekstremistów, a szanse na to, że się ono niedługo zmniejszy, są niewielkie.

Reklama

Choć zdaniem Europolu nie ma konkretnych dowodów, by zagraniczni bojownicy regularnie docierali do Europy wśród uchodźców, którzy masowo napływali na Stary Kontynent w 2015 roku, jednak jest realne i bezpośrednie zagrożenie, że członkowie sunnickich środowisk po przybyciu do Europy będą podatni na radykalizację i werbowani przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Europol dodaje, że jednocześnie kolejne pokolenie bojowników rośnie na terytoriach opanowanych przez IS w Syrii i Iraku.

Wydaje się, że Państwo Islamskie obiera sobie chętniej tzw. miękkie cele, ponieważ chce wzbudzić (wśród ludzi) więcej strachu - głosi raport.

Według danych Europolu w 2015 roku w państwach członkowskich UE w wyniku ataków terrorystycznych zginęło 151 osób, a 360 zostało rannych. Tylko jedna z ofiar śmiertelnych nie zginęła z rąk dżihadystów. Rok wcześniej w zamachach terrorystycznych we wszystkich państwach Wspólnoty zginęły jedynie cztery osoby.

Unijna policja podała, że w sześciu państwach członkowskich (Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech) w ciągu 2015 roku ekstremiści zaplanowali 211 zamachów: niektóre z nich przeprowadzono, inne nie powiodły się lub zostały udaremnione. To o 10 więcej niż rok wcześniej i o prawie 60 więcej niż w 2013 roku.

W całej Unii za terroryzm aresztowano w 2015 roku 1077 osób, w tym aż 424 we Francji.