Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek powiedział: W tych godzinach jesteśmy wciąż wstrząśnięci smutnymi wiadomościami dotyczącymi godnych potępienia aktów terroryzmu i przemocy, które spowodowały ból i śmierć.

Reklama

Myślę o dramatycznych wydarzeniach w Monachium w Niemczech i w Kabulu w Afganistanie, gdzie straciło życie wiele niewinnych osób - dodał.

Wyrażam swą bliskość z rodzinami ofiar i rannymi. Zachęcam was, byście przyłączyli się do mojej modlitwy, aby Pan natchnął wszystkich postanowieniami dobra i braterstwa - poprosił Franciszek.

Im bardziej trudności wydają się nie do pokonania, a perspektywy bezpieczeństwa i pokoju - mroczne, tym bardziej nieustająca musi być nasza modlitwa- zauważył papież.

Na placu Świętego Piotra zaległa cisza. Następnie Franciszek odmówił z wiernymi modlitwę za ofiary zamachów.

Również w niedzielę Watykan rozpowszechnił treść depeszy kondolencyjnej, wystosowanej w imieniu papieża do arcybiskupa Monachium kardynała Reinharda Marxa.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin napisał w telegramie, że papież Franciszek z "konsternacją" przyjął wiadomość o "straszliwym czynie przemocy" w Monachium, gdzie ofiarami padli "przede wszystkim młodzi ludzie".

Jego Świątobliwość uczestniczy w bólu tych, którzy przeżyli i zapewnia ich o swej bliskości w cierpieniu, a także modli się za zmarłych - dodał kard. Parolin.

Papież łączy się ze wszystkimi, których dotknął ten zamach, dziękuje ekipom ratunkowym i siłom porządkowym za ich troskliwe i wielkoduszne zaangażowanie i modli się o pocieszenie dla wszystkich - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.