Podczas sobotniej mszy w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Nycz przypomniał, że trzy lata temu, na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii, papież Franciszek ogłosił następne dni światowe w Polsce, w Krakowie, gdzie biskupem był kardynał Karol Wojtyła, późniejszy święty papież Jan Paweł II.

Reklama

- To On Jan Paweł II ponad trzydzieści lat temu rozpoczął Światowe Dni Młodzieży. To on mówił często o was i o was młodych ludziach: Jesteście nadzieją Kościoła, jesteście nadzieją świata, jesteście moją nadzieją+. Zaprasza was papież Franciszek do Krakowa miasta św. Jana Pawła II i miasta, w którym w XX wieku żyła także Św. Siostra Faustyna - mówił w homilii kardynał Nycz.

Nawiązując do Świątyni Opatrzności Bożej kard. Nycz podkreślił, że jest to kościół dziękczynny za wszystko, co naród polski otrzymał od Boga. - Polska przeżyła wiele wspaniałych i ważnych wydarzeń, ważnych także dla Europy i świata. To polski król Jan III Sobieski w odsieczy wiedeńskiej w XVII wieku, w 1683 roku, obronił Europę przed zalewem tureckim islamu. Tu, w Wilanowie miał swój pałac, istniejący niedaleko stąd do dziś - przypomniał hierarcha.

Reklama

Dodał, że z Warszawy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży pojadą do Krakowa. - Pojedziecie od Bożej Opatrzności do stolicy Bożego Miłosierdzia. Pojedziecie do miasta św. Jana Pawła II na spotkanie z papieżem, którego kochacie, z papieżem Franciszkiem - zaznaczył hierarcha.

Reklama

- To jest msza święta posłania was na ŚDM, to jest msza święta, w czasie której modlimy się o skuteczną nową ewangelizację. Wszyscy jesteśmy posłani, by głosić ewangelię słowem i przykładem życia - podkreślił metropolita warszawski.

Na zakończenie kard. Nycz zwrócił się z apelem do młodych ze wszystkich krajów, aby byli "świadkami aż po krańce ziemi".

- Do takiego świadectwa posyła nas wszystkich Jezus. O takim świadectwie przypomina ciągle papież Franciszek - podkreślił metropolita warszawski.

Hierarcha zachęcił też młodzież różnych krajów do modlitwy za sprawy świata, Europy, Polski, sprawy całego Kościoła, a także w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w intencji pokoju i sprawiedliwości. Zachęcał też do modlitwy za ludzi dotkniętych prześladowaniami, ginących w zamachach terrorystycznych, za rodziny dotknięte cierpieniami po stracie najbliższych.